Konteyner uluslararası bir taşımacılık şeklidir. Birçok maddenin ve malın uzun mesafelerde rahat bir şekilde taşınabilmesi için en uygun seçenektir. Konteyner geri dönüşüm çeliklerden yapılarak özel kaplamalar ile sağlamlaştırılmaktadır. Bu nedenle her türlü hava koşuluna karşıda korumaya özelliğine sahiptir. Konteyner içinde malzemeler ile birlikte istenilen yere rahat bir şekilde taşınmaktadır. Büyüklükleri ise farklılıklar göstermektedir. Genel olarak konteyner boyutları ISO 6346 standartlarıyla belirlenmiş ve buna göre ölçümlenerek üretilmiştir. Genellikle konteyner boyutu TEU olarak adlandırılan 20 foot konteyner adedi ile belirlenir. Dünyanın birçok yerine farklı boyutlarda konteynerler ve ikinci el konteynerler vardır. Yaklaşık olarak 17 milyon civarın bir rakam söz konusudur. Gemiler, tırlar ve benzeri araçlar yardımıyla dünyanın birçok yerine hareket haline olan bu konteynerler sayesinde ülkeler arası ticaret daha rahat bir şekilde yapılmaktadır. Konteynerler sayesinde tüm şirketler aldıkları ürünleri çok yüksek miktarlarda temin ederek toptan satış yapmaktadır. Çelik konteynerlerin tarihine baktığınız zaman ilk olarak 1950’li yıllarda Amerika’da geliştirilmiştir. İlgili ISO kurumu tarafından 1968-1970 yılları arasında yayımlanmıştır. Ticari deniz taşımacılığı için yapılan bu konteynerler günümüz standartlarında ilk olarak 1956 yılında kullanılmıştır. Tipik bir konteyner sisteminde her kapı ve köşe kısmında konteyneri koruyacak kilitler bulunmaktadır. Bu sayede her türlü darbelere karşı iyi bir şekilde koruması sağlanmaktadır. Konteynerler ve ikinci el konteynerler sayesinde insanlar toplu mal alım satım işlemlerini ve taşımacılıklarını sağlamaktadır. Bu sayede büyük ülkeler arasında sıkı bir ticaret pazarı oluşmaktadır. Her türlü ürüne karşı farklı şekillerde konteyner şekli bulunmaktadır. Özellikle bozulması muhtemel ürünler içi soğutmalı konteynerler kullanılmaktadır. Sıvıların taşınabilmesi içinde tank sistemi ile donatılmış konteynerler kullanılmaktadır. Ayrıca daha bunlar gibi birçok farklı türde konteyner vardır. Her biri farklı amaçlara hizmet etmektedir. Bu nedenle istenilen her türlü ürün için taşıma imkanı mevcuttur.

İkinci el konteynerler ayrıca farklı amaçlara hitabende kullanılmaktadırlar. Bunlardan birisi inşaat bölgelerinde yapı olarak kullanılabilmektedirler ya da bazı ülkelerde çok daha fazla geliştirilip ev olarak kullanılmaktadırlar. Bunlar tabi ki de çok daha farklı bir boyuttadır. Ancak yinede durum aynıdır. İçleri özel yalıtımlı ve elyaf kaplıdır. Bu sayede dışarıdan gelen sesler ve ısı farkını korumak amaçlanmıştır. Bu kabinler sayesinde bir inşaatta ki bekçi için ya da herhangi bir bölgenin güvenlik personeli için kalacak yer haline getirilmektedir. Bu sayede çok daha masrafsız bir şekilde uygun fiyata prefabrik ev yapılmış olur. Bu evler soğuk kış günleri içinde yazın sıcağı içinde son derece korunaklıdır. Bu nedenle gönül rahatlığı ile kullanılabilir. Genellikle konteynerlerin yüzeyi özel korumalı boya ve saç ile kaplamalı olup ana maddesi çeliktir. Bu nedenle aşırı bir koruması olmasa da yaşama elveriş verecek şekilde tasarlanmıştır. Prefabrik evler tasarlanırken aynı zamanda bu küçük konteynerler ile de bir şeyler yapmak amaçlanmıştır. Bu sayede geri dönüşüm gibi kullanılmayan konteynerler gerekli bakımdan geçtikten sonra kullanıma açılmıştır.

Ayrıca sadece yaşam alanı değil aynı zamanda modüler kabin sistemi ile birlikte dışarıda duş ve tuvalet imkanını sağlamaktadır. Modern ikinci el konteynerlerin kurulum veya parça derdi yoktur. Bu nedenle kolaylıkla istenilen yerden istenilen yere taşınabilir ve rahat bir şekilde kullanıma başlanılabilir. Böylece prefabrik sistemlerin kolaylığı ortaya çıkmış olur. Tabi sadece bu şekilde değil aynı zamanda mobil ikinci el konteyner denilen bir sistem daha vardır. Bu sistem sayesinde müşteriler istedikleri gibi taşıma işlemini gerçekleştirmektedir. Çünkü mobil konteynerlerin sökme takma gibi işleme ihtiyacı yoktur. Bütün olarak taşınır ve kolaylıkla kullanılır. Tekerlekleri olan bu konteynerler kolay bir şekilde araçlar ile taşınabilir. Tıpkı bir karavan gibi kullanılabilir. Tabi ki de karavana oranla biraz daha basit bir yapıya ve kutu gibi ir dış görünüşe sahiptir. Ancak yinede düşünüldüğü zaman son derece pratik bir kullanıma sahiptir ve maliyeti son derece azdır. Bu gibi durumlar özel olarak üretilmiş olan yalıtımlı konteynerler kullanılmaktadır. Poliüretanlı konteyner olarak geçen konteynerler son derece tek katlı ya da iki katlı olarak inşa edilebilmektedir. Bu nedenle yaşamak için son derece elverişli bir ortam oluşturulabilir. Son olarak birkaç dikkat edilmesi gerekilen nokta vardır. Bunlardan birisi yapılan konteyner sisteminde en iyi işçilik kullanılmalıdır. Böylece kullanım ömrü daha uzun olacaktır. Ayrıca elektrik sistemleri döşenirken son derece dikkatli olunmalıdır. Ne de olsa çelik bir yapı söz konusu olacaktır. Son olarak da yapılan bu sistemlerin en iyi şekilde gizlenmesi gerekmekte ve konteyner için mutlaka topraklama yapılması gerekmektedir. Böylece son derece kaliteli bir yaşama alanı yaratılabilir.